Acasa

GALA SPORTULUI. Cei mai buni sportivi și antrenori din Alba, premiați pentru performanțele din 2017

19 decembrie 2017 Actualitate Eveniment Sport


Cei mai buni sportivi și antrenori din județul Alba au fost premiați și în acest an la „GALA SPORTULUI 2017”. Evenimentul, care se aşteaptă să fie o îmbinare perfectă de performanţă şi eleganţă, a devenit o tradiţie a fiecărui final de an şi este organizat de către Consiliul Judeţean Alba și Direcţia Județeană pentru Sport şi Tineret Alba.

La această gală au fost invitați aproximativ 240 de persoane, sportivi, antrenori, conducători de unităţi sportive, reprezentanți ai mass-media şi o serie de oficiali.

Bugetul evenimentului însumează puțin peste 80.000 lei, iar cuantumurile individuale ale premiilor sunt cuprinse între 200 și 1.500 lei.

De asemenea, în cadrul Galei a avut loc și un eveniment caritabil prin care cei prezenți au putut contribui la susținerea unui caz social propus de către organizatori sub egida De Crăciun poți fi mai bun!”

Vă prezentăm listele câștigătorilor.

I.1 ASOCIAŢII JUDEŢENE PE RAMURI DE SPORT ȘI COLABORATORI

Asociatia Judeteana de Atletism
Asociaţia Judeţeană de Fotbal
Asociaţia Judeţeană de Powerlifting
Asociata Judeteana de Radioamatorism
Asociaţia Judeţeană de Şah
Asociaţia Judeţeană Sportul pentru Toţi
Asociaţia Judeţeană de Volei
Inspectoratul Şcolar al Judeţului Alba

I.3 STRUCTURI SPORTIVE LAUREATE ÎN CADRUL GALEI:

C.S. Unirea Alba Iulia
C.S. Dojokan Activ Aiud
CS Zamolxis Alba Iulia
LPS Alba Iulia
Clubul Sportiv Universitatea Alba Iulia
C.S.O. Cugir
Golf Club Paul Tomița
CS Cetate Alba Iulia
C.S.Ș Blaj/C.S.Ș. Cîmpeni
CS Volei Alba Blaj
C.S.Ș. Blaj
C.S.Ș. Blaj/C.S.Ș. Aiud
CS LIFE IS DANCE Alba Iulia
ACS TOP DANCE 2007
CS Zlatna
CS BUDO APULUM Alba Iulia
CS Powerlifting Stremț
CS Zeus Powerlifting Mihalţ
CS Powerlifting Galda
TC Sun Alba Iulia
Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia
Școala Gimnazială Mihai Eminescu Alba Iulia

I.4 MENŢIUNI SPORTIVI

Atletism

Acatrinei Mihaela-CS Unirea Alba Iulia
Molnar Bianca-CS Unirea Alba Iulia
Panța Roxana-CS Unirea Alba Iulia/LPS Alba Iulia
Jid Georgiana-LPS/CS Unirea Alba Iulia
Bădicel Cătălin-LPS Alba Iulia
Fleșer George-LPS/CS Unirea Alba Iulia
Igna Paşca Lorena-LPS/CS Unirea Alba Iulia
Petruța Adelina-CSȘ Blaj
Paraschiv Paul-CSO Cugir
Urâtoiu Ionică-CSO Cugir
Cugerean Mihai-CSO Cugir
Bârgoz Eduard-CSȘ Blaj/CSO Cugir
Cheșcheș Cătălin-CSȘ Blaj/CSO Cugir
Vâlc Bianca-CSȘ Blaj-Mikloș Rareș
Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia

Baschet
Ignat Diana-CSU/LPS Alba Iulia
Badi Cristina-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia
Beldian Andreea-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia
Chivu Alina-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia
Daraban Maria-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia
Fodor Marta-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia
Gherman Emilia-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia
Iordache Adriana-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia
Petrifălean Iuliana-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia
Plăvițu Georgiana-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia
Tăltăbeț Iulia-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia
Vancu Francisca-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia
Pavel Elisabeth-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia
Voica Bianca-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia

Dans sportiv
Man Adrian-ACS TOP DANCE 2007 Teiuș
Mihăilă Alexia-ACS TOP DANCE 2007 Teiuș
Fotbal

Echipa de fotbal a Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu Alba Iulia clasată pe locul 2 la finala pe țară a Olimpiadei Gimnaziilor, alcătuită din elevii: Marian Darius
Negrea Gabriel, Rusu Andrei, Crăciun Denis, Pandor Roberto, Hațegan Ștefan,Vasînc Tudor,Vasînc Victor, Hațegan Răzvan, Crișan Tudor
Antrernor: profesor Raul Unchiaș

Haltere
Gîngă Ovidiu-CS Unirea Alba Iulia
Paștiu Deniss Eduardo-LPS Alba Iulia
Înot

Buda Alexandru-LPS Alba Iulia
Ancuța Alexandru-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia
Szekely Alexandru-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia

Judo

Pleșa Bianca-LPS Alba Iulia
Grădinariu Tudor-LPS Alba Iulia
Mircea Răzvan-LPS Alba Iulia
Horhat Alexia-CS Unirea Alba Iulia
Sibișan Alexandru-CS Unirea Alba Iulia
Bogdan Laura-CS Unirea Alba Iulia
Popescu Alexandra-CS Unirea Alba Iulia
Hârbea Irina-CS Unirea Alba Iulia

Karate – Arte marțiale

Breaz Ioana Alisa-CS BUDO Apulum Alba Iulia
Pleșa Teodora-CS BUDO Apulum Alba Iulia
Lazăr Barbieri Tudor-CS BUDO Apulum Alba Iulia
Spataro Elisabeth-CS BUDO Apulum Alba Iulia
Iancu Sergiu-CS BUDO Apulum Alba Iulia
Panait Nicoleta-CS BUDO Apulum Alba Iulia
Rognean Adrian-CS BUDO Apulum Alba Iulia
Onacă Adrian-CS BUDO Apulum Alba Iulia
Bălșan Luca-CS BUDO Apulum Alba Iulia
Cristea Paul-CS BUDO Apulum Alba Iulia
Codrea Marian-CSO Cugir
Iachim Mihai-CSO Cugir
Ungureanu Robert-CSO Cugir
Mortura Cătălin-CSO Cugir
Micu Sebastian-CSO Cugir
Dondea Roberto-CSO Cugir
Zincă Rareș-CSO Cugir
Oprea Sebastian-CSO Cugir
Roman Mara-CSO Cugir
Fânaru Erika-CSO Cugir
Teodor Ștefania-CSO Cugir
Dodoc Iulia-CS Dojokan Activ Aiud
Crăciun Aura-CS Dojokan Activ Aiud
Ioo Sandor-CS Dojokan Activ Aiud
Crăciun Raluca-CS Dojokan Activ Aiud
Roșian Alexandru-CS Dojokan Activ Aiud
Luca Alexandra-CS Dojokan Activ Aiud
Furnigel Andrei-CS Dojokan Activ Aiud

Orientare

Brabiescu Călinescu Paul-CS Unire Alba Iulia
Pescuit sportiv
Păcală Dan-CS Cetate Alba Iulia
Crișan Lucian Radu-CS Cetate Alba Iulia
Vârtic Marius-CS Cetate Alba Iulia
Ursalaș Florin Trifon-CS Cetate Alba Iulia
Tontea Ioan-CS Cetate Alba Iulia

Powerlifting

Irimie Andrei-CS Unirea Alba Iulia
Avram Laurențiu-CS Unirea /CS Zamolxis Alba Iulia
Buciuman Cătălin-CS Unirea /CS Zamolxis Alba Iulia
Cioflică Andrei-CS Unirea /CS Zamolxis Alba Iulia
Turuș Dan-CS Unirea Alba Iulia
Comșa Mihail-CS Zeus Powerlifting Mihalț
Dicu Iulia-CS Zamolxis Alba Iulia
Balteș Andreea-CS Zamolxis Alba Iulia
Andronache Bogdan-CS Powerlifting Galda
Bălăiță Ioan Daniel-CS Powerlifting Galda
Dragomir Ioan Răzvan-CS Powerlifting Galda
Varga Octavian-CS Powerlifting Stremț
Balaș George-CS Zamolxis Alba Iulia
Balog Alexandru-CS Zamolxis Alba Iulia
Brudan Laurențiu-CS Zamolxis Alba Iulia
Dragomir Andreea-CS Zamolxis Alba Iulia
Suflețel Mihai-CS Zamolxis Alba Iulia
Ciobotea Flavia-CS Zamolxis Alba Iulia
Moșgoreanu Alexandru-CS Zamolxis Alba Iulia
Popa Mihai-CS Zamolxis Alba Iulia
Breaz Aurel-CS Zeus Powerlifting Mihalț
Breaz George-CS Zeus Powerlifting Mihalț
Drăgan Victor-CS Zeus Powerlifting Mihalț
Potopea Gabriel-CS Zeus Powerlifting Mihalț
Truță Adrian Raul-CS Zeus Powerlifting Mihalț

Schi

Copoț Bianca-CSȘ Blaj/Cîmpeni
Lazăr Maria Cristina-CSȘ Blaj/Cîmpeni
Toma Alexandra-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia
Bogdan Bogdan-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia

Tenis de câmp

Manu David-TC Sun Alba Iulia

Mărginean Alexia-TC Sun Alba Iulia

Volei
Micu Sebastian-CSȘ Blaj
Mărginean Sebastian-CSȘ Blaj

I.5 ANTRENORI

Man Cristina-CSS Blaj/Universitatea Alba Iulia-Atletism
Vlas Mihaela-LPS/CS Unirea Alba Iulia-Atletism
Bucerzan Mariana-CS Unirea Alba Iulia-Atletism
Hăprian Gheorghe-CSO Cugir-Atletism
Bozdog Ioana-CSS Blaj-Atletism
Ursu Vasile-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia-Atletism
Secăreanu IancuColegiul Național Militar Mihai Viteazul Alba Iulia-Atletism

Marcu Nicușor-CSU/LPS Alba Iulia
Urian Valentin-LPS Alba Iulia-Baschet
Lăncrănjan George-CSU/LPS Alba Iulia-Baschet
Șimon Sorin-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia-Baschet
Petrovici Gabriel-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia-Baschet
Grigore Constantin-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia-Baschet

Paștiu Nicolae-CS Unirea Alba Iulia-Box

Roșa Alin-ACS TOP DANCE 2007- Dans sportiv

Frățilă Ioan-LPS/CS Unirea/CS Zamolxis Alba Iulia-Haltere/Powerlifting

Bob Daniela-LPS Alba Iulia-Înot
Negriu Tiucă Codruța-Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia-Înot

Toma Ștefan-LPS Alba Iulia-Judo

Dinu Cristian-CS Unirea Alba Iulia-Judo

Dinu Alin-CS Unirea Alba Iulia-Judo

Crăciun Nicolae-CS Dojokan Activ Aiud-Karate-Arte marțiale-

Străuț Ștefan-CS BUDO APULUM Alba Iulia-Karate-Arte marțiale

Pricob Vasile-CSO Cugir-Karate-Arte marțiale

Anghel Marius-CS Unirea Alba Iulia-Orientare

Nagy Cătălina-CS Cetate Alba Iulia-Pescuit sportiv

Cleja Iacob-CS Powerlifting Stremțm Powerlifting

Lupaşcu Darius-CS Powerlifting Mihalţ-Powerlifting

Ceteraș Marius-CS Universitatea Alba Iulia-Șah

Tanţoş Tiberiu-CSȘ Blaj/Cîmpeni-Schi

Zsolt Molnar-TC Sun Alba Iulia-Tenis de câmp
Radu Gheorghe-TC Sun Alba Iulia-Tenis de câmp
Rada Lucian-Asociația Clubul de Tenis Alba-Cugir-Tenis de câmp
Man Alexandru-CSȘ Blaj-Volei
Marcu Silvia-CSȘ Blaj-Volei

I.6 MERIT PENTRU ÎNTREAGA ACTIVITATE: Ioan Todor

SECŢIUNEA II –

II.1 VOLUNTARI: Avrămut Nicolae, Avrămut Nicoleta, Șandru Liliana, Măcinic Adrian, Ispas Doru, Pădurean Vasile, Bumbac Sorina, Grozav Vasile

II.2 SPORTIVI VETERANI

CIOCA ILIE-ATLETISM-Multiplu campion național și balcanic la 70-75 ani
GUȘAT EMILIA-ATLETISM-Multiplă campioană națională și balcanică la 70-75 ani
HÂRJOC VASILE-ATLETISM-Multiplu campion național și balcanic la 60-64 ani
LUPU VASILE-ATLETISM-Multiplu campion național și balcanic la + 80 ani
SUFLEȚEL EMIL-ATLETISM-Multiplu campion național și balcanic la + 80 ani
SUFLEȚEL MARGARETA-ATLETISM-Multiplă campioană națională și balcanică la + 80 ani
CLIUC RADU-PESCUIT SPORTIV-Vicecampion național la pescuit staționar
SZAKACS EMERIC-TENIS DE CÂMP-Campion Național la categoria + 80 ani

II.3 ECHIPE

1. CSM Volei Alba Blaj-CEA MAI BUNĂ ECHIPĂ ÎN ANUL 2017

2. Echipa Clubului Sportiv Universitatea Alba Iulia

II.4 CEL MAI BUN SPORTIV PE RAMURĂ DE SPORT ÎN ANUL 2017

ATLETISM- ANA RODEAN- C.S. UNIREA ALBA IULIA

BASCHET- ANDREEA FLEȘER C.S.U./LPS ALBA IULIA

BOX- MARIUS IOAN ȚĂGEAN – C.S. UNIREA ALBA IULIA

DANS SPORTIV- IONUȚ IONESCU și BIANCA IONESCU- C.S. LIFE IS DANCE ALBA IULIA

FOTBAL-ANDREI MĂRGINEAN – C.S. ZLATNA

HALTERE-RAIMONDO VĂDUVA -C.S. UNIREA ALBA IULIA

ÎNOT. DENISA CRIȘAN -L.P.S. ALBA IULIA

JUDO-ALEXANDRU MATEI  . L.P.S. ALBA IULIA

KARATE- OSZ EDUARD – C.S. DOJOKAN-ACTIV AIUD

ORIENTARE-TAMAS BOGYA- C.S. UNIREA ALBA IULIA

PESCUIT SPORTIV-VASILE NAGY-C.S. CETATE ALBA IULIA

POWERLIFTING- OVIDIU PĂNĂZAN -CS ZAMOLXIS ALBA IULIA-CS UNIREA ALBA IULIA

SCHI- RALUCA CIOCĂNEL- C.S.Ș. BLAJ/ C.S.Ș. CÎMPENI

ȘAH-GEORGE ILEANĂ- C.S. UNIVERSITATEA ALBA IULIA- Medaliat cu bronz la Campionatele Europene pentru juniori, categoria U16

TENIS DE CÂMP-BOGDAN BORZA -C.S.O. CUGIR

VOLEI- NNEKA ONIEJEKWE OBIAMAKA- C.S.M. VOLEI ALBA BLAJ

II.5 AMBASADORI SPORTIVI AI JUDEȚULUI ALBA

MIRIAM BULGARU – tenis de câmp

MARCEL CERCEA – judo

FLORIAN BARTHA – volei

-MIHNEA COSTACHI – șah

 

-RAUL STEAU- fotbal

-GHEORGHE GROZAV(GICU)

 

-NICOLAE CLAUDIU STANCIU(NICUȘOR)

“Lecţie de viaţă şi probă de voinţă împotriva sorţii potrivnice!”- IOAN DÎRLEA:

 

III.6 CEL MAI BUN ANTRENOR ÎN ANUL 2017

SPORTURI NEOLIMPICE:

OVIDIU PĂNĂZAN-Powerlifting – CS ZAMOLXIS/ CS UNIREA ALBA IULIA

– reușește să fie Nr. 1 atât ca sportiv cât și ca antrenor –

SPORTURI OLIMPICE

GABRIEL AVRAM-Atletism – LPS/CS UNIREA ALBA IULIA

 

II.7 CEL MAI BUN SPORTIV AL JUDEŢULUI ALBA ÎN ANUL 2017

SPORTURI NEOLIMPICE

EDUARD OSZ-Karate – CS DOJOKAN ACTIV AIUD

 

SPORTURI OLIMPICE

RALUCA CIOCĂNEL=Schi alpin – CSȘ BLAJ / CSȘ CÎMPENI






• sursa: www.alba24.ro

Commentarii


, , , , , , , , , , , ,

Distribuie